"KALEJDOSKOP"- Galeria Promocji Młodych BOK

"KALEJDOSKOP"- Galeria Promocji Młodych BOK

Zapraszam jutro(piątek, 19.11 godz.18.00) na wernisaż wystawy.

Rejestracje tego, co odchodzi w zapomnienie a zapewnia wieczność. Próba uchwycenia nieuchwytnego, czy to chce nam pokazać artystka w cyklu fotografii wiejskich kapliczek? Ten folklor to nie tani kicz, ale swojskość ukrytego piękna, prostoty wykonania w odniesieniu do prostoty wiary. Zastosowany zabieg stworzenia nie tylko zdjęć, ale obiektów – iluzji kapliczki czyni z prac ciekawym punktem wystawy.

Niedaleko jest od „świętości” czci kapliczek od czci witryn sklepowych. Pożądamy tego, co w nich widzimy a czego nie możemy mieć. Jednak nie to zarejestrowała Zielińska w kolejnym cyklu swych fotografii. Udało się jej uchwycić pararele pomiędzy funkcją okna wystawienniczego a tym, co tam ujrzała…”Złomowisko” – tak nazwała to, co widoczne z punktu A (patrz obserwator z zewnątrz) na to, co w punkcie B (patrz wnętrze witryny). Bowiem przypatrując się dobrze widzimy rzeczy „widma”, które odsłaniają się nam przypadkiem. Czasem jest to ów niepotrzebny „złom” zamierzony bądź z sumy wypadkowej pomysłów. Jak to czytać, rozumieć? Dopiero dzięki zdjęciom mamy czas na własną impresję.
Impresja – jest dobrym określeniem dla „betonu” zaklętego w fotografii. Z pewną dozą nieśmiałości fotografująca staje się podglądaczem blokowisk po to, aby z żabiej perspektywy „złapać” architektoniczny kogiel mogiel połączony z balkonowym „szykiem”.

Trzy cykle, każdy mówi o czymś innym a poprzez fotograficzny zapis łączą się w dokument – reportaż będący subiektywnym dziełem artystki. Czy ten punkt widzenia stanie się i naszym „punktum” – sposobem patrzenia na fotografię to, co na niej zawarte?